top of page
 

Molerski radovi imaju izuzetno važnu ulogu prilikom izvodjenja završnih gradjevinskih radova jer u velikoj meri mogu da učine odredjeni prostor prijatnim za boravak i rad, kao i da pokriju odredjene nedostatke datog prostora. S druge strane, ukoliko se molerski radovi ne izvedu kvalitetno, završni radovi u gradjevinarstvu neće dati željene rezultate i ispuniti zahteve klijenta.

Savet stručnjaka:
Molerski Radovi -

Kojom bojom obojiti prostorije
Pre nego nego što se započne sa izvodjenjem molerskih radova, potrebno je odabrati prave nijanse boja, za svaku prostoriju u našem objektu. Kvalitetno izvedeni molerski radovi mogu korigovati mnoge nedostatke naših stambenih ili poslovnih prostorija (uzani hodnici, tamne prostorije. niski plafoni...).
Kada se odlučujemo za boje u jednoj prostoriji moramo voditi računa o sledećem:

kakva je veličina prostorije
kakva je namena prostorije
kakva je prirodna osvetljenost prostorije
kakva je geometrija prostorije

Prvi zadatak je da odaberemo boju koju ćemo koristiti za najveće površine u prostoru. Tu moramo da primenimo zakon bojenih površina: što je površina veća ona treba da bude mirnija u efektu. Manje površine mogu da pružaju veće kontraste.

.jpg

.jpg

Uzane prostorije sa jako bliskim zidovima treba  obojiti svetlim ali i nijansama sa sjajnim efektom. Ovakve nijanse vizuelno šire prostor i daju efekat prostranosti. najudaljenije strane ćemo približiti tako što ćemo ih obojiti tamnijim ali i toplijim bojama sa mat efektom. Ovakve nijanse približavaju vizuelno zidove odnosno sužavaju prostor. Jačina i vrednost upotrebljenih boja imaju veliki efekat na doživljaj veličine sobe! Svetle boje imaju efekat kao povlače-udaljavaju tj. šire prostorije, dok tamnije nijanse daju utisak približavanja tj. sužavanja prostora.

Ako želite da naglasite neki element u sobi npr. okvir kamina, neki arhitektonski detalj, nišu u zidu i slično - molerski radovi se izvode tako što se dati elementi oboje bojom koja je kontrasna u odnosu na boju najveće zidne površine. Međutim, treba voditi računa da ne bude previše takvih detalja jer će oni, ako su istaknuti bojom, delovati iscepkano pa će izvedeni molerski radovi prouzrokovati suprotan utisak od željenog.

Treba voditi računa i o orijentaciji sobe u odnosu na stranu sveta - soba okrenuta ka severoistoku dobija malo ili nimalo direktne sunčeve svetlosti. Čak i kad svetlost dopre u sobu, ona je plavičastog tona. Takva soba izgledaće hladna i neprivlačna, sve dok je ne obojimo nekom toplom bojom. Tako na primer bledožuti zidovi mogu imati pozitivni efekat, jer će nadoknaditi manjak prirodnog svetla. Sobe okrenute prema jugu i jugozapadu koje su tokom celog dana preplavljene svetlošću žutih tonova biće prijatno osvežene hladnim efektima plave ili zelene boje, tonovima dovoljno hladnim da apsorbuju višak sunčevog sjaja. Značajan problem na koji nailaze korisnici (investitori) prilikom odabira materijala je nedostatak informacija koji će im pomoći da odluče koje materijale i koje boje da kupe. Preporuke većine trgovaca i majstora se često završavaju na preporuci materijala, ali bez detaljnijeg obrazloženja. Stoga, angažujte izvodjača molersko-farbarskih radova koji će imati strpljenja i stručnosti da Vam uporedi materijale i boje po cenama i po kvalitetu, i pojasni prednosti određenog materijala koji investitior direktno dobija.

Na osnovu navedenih saveta jasno je da molerski radovi nisu posao koji se može olako shvatiti i obavljati bez osnovnih znanja o geometriji prostora i upotrebi boja. Pre nego što angažujete majstore koji će izvesti molerske radove na Vašem poslovnom ili stambenom prostoru, raspitajte se dobro o njihovom iskustvu i kvalifikacijama...

bottom of page